Search For
 

 
Discussion Groups: Brandon Chatter


Topic: Grocery Bill
0 Like(s)   


bubbles89

3/16/2017 12:52:34 PM
Member since:
Mar 2009
Total posts:198
Grocery Bill

I found a previous thread from about 4 years ago where everyone stated their monthly grocery bill/how many people they were feeding and was just curious as to how much this has changed. We primarily shop at Superstore with the odd trip to Costco or the butcher shop and spend around $450/month for 2 adults and a baby. This i:ncludes food, cleaning/laundry products and personal care items but not diapers.

 
 
  Advertisement
 
JessieJay

3/16/2017 1:34:47 PM
Member since:
Mar 2016
Total posts:234
Curious

to know-do you eat out very often? and if so is that included in your 450? Here 2 adults spend about 600/month. That is food, health and hygiene and household cleaning supplies. We do not eat out and food items are what would be considered "healthy" -not junk food.

bubbles89

3/16/2017 1:37:50 PM
Member since:
Mar 2009
Total posts:198
Rarely

We very rarely go out to eat unless we are away or there is an occasion like a birthday. If we did, I would i:nclude it.

weekend123

3/16/2017 2:11:32 PM
Member since:
Nov 2010
Total posts:2022
....

For our household- 2 adults, 1 school Age child and 4 daycare kids (age range 1-4) we spent $10,500 for groceries last year. Increased about $1000 from the previous year

Jellybean

3/16/2017 2:38:20 PM
Member since:
May 2010
Total posts:1192
..........

Family of 6, and we are well over the $1000/month mark with food and household supplies. We do not eat a lot of junk food, and I cook mostly everything from scratch. Generally we have something that is not home prepared about once per week, but I always wait for these types of items to go on sale before I will buy them. Ie. frozen pizza's, chicken fingers, kraft dinner. We only eat out at the most once a month, and this is not counted in our monthly grocery bill.  
 
Of course our bill has mostly increased because of family size increasing, but obviously the price of groceries has gone up significantly. One example that sticks out pretty clearly is the price of diapers. From the time our first child was born until the time our last child was born, which was about 7 years, diapers had gone up about 10 dollars per box, and milk was close to 2 dollars a difference for a 4 litre jug.

fdsafdsa

3/16/2017 5:59:26 PM
Member since:
Sep 2010
Total posts:100
How?

  
bubbles89 said "I found a previous thread from about 4 years ago where everyone stated their monthly grocery bill/how many people they were feeding and was just curious as to how much this has changed. We primarily shop at Superstore with the odd trip to Costco or the butcher shop and spend around $450/month for 2 adults and a baby. This i:ncludes food, cleaning/laundry products and personal care items but not diapers. "

Please help...How can you spend less than $7.5 dollars a day for two adults.., less than avg. $5 with the baby.  
 
I'm just trying to figure it out...  
 
Breakfast:  
2xEggs = 4.00/6= $0.67  
2xToast = 2.00/10 = $0.20  
Butter/Jam = $0.10  
 
Lunch:  
Tuna Can $1.50  
2 x Toast = 2.00/10 = $0.20  
Mayo = 0.10  
Soup = $1.50  
 
Supper  
Noodles = $1.00  
Sauce = $1.50  
 
Total: $6.77  
 
Ok, so I solved my own problem, but still when you i:nclude cleaning/laundry and personal care items...BABY its amazing.  
 
To answer your original question, two adults: $800 for the above.

RainaRo

3/16/2017 6:26:34 PM
Member since:
Sep 2015
Total posts:404
2 adults

I probably spend around $550.00 a month for everything. But both of us don't eat at least one meal a day because we aren't hungry. And if you add in coupons and shopping around it's not too bad. Some of it is junk food but that's the joy of being an adult :p

bubbles89

3/16/2017 6:55:38 PM
Member since:
Mar 2009
Total posts:198
I guess

I hadn't really thought much about my habits because I didn't realize my bill was so low in comparison.  
1. My child is still breastfed with whole milk as a supplement and cloth diapered.  
2. I shop in Costco every few months and know my prices for buying bulk items.  
3. I shop at local butcher shops and buy meat in bulk too.  
4. I flyer shop and price match if I can.  
5. I sign up for coupons to be mailed to me for items I use a lot of.  
5. I have a PC points card/PC MasterCard for Superstore which gives me around $30/month in free groceries. A fill at the gas station alone can be $5 in points.  
6. I have a garden in summer and shop the farmers markets to blanch and freeze what I can for winter.  
7. I buy store brand or no name products if there is no taste difference.  
8. I always cook at home.  
9. I bake all my own bread, cookies, muffins, etc.  
10. We always eat all our left overs.

ron546

3/16/2017 7:54:40 PM
Member since:
Jul 2011
Total posts:25
Food

I am currently a university student and spend about $400 a month on groceries. I spend about $100 every week at superstore. I also eat out once a week, usually just a sandwich. Most of what I buy from superstore is staple foods like chicken breast, rice, bread, eggs, beef, etc. Zero sweets like cupcakes or cookies.  
 
Edited by ron546, 2017-03-16 19:56:36

Never_give_up

3/16/2017 10:07:07 PM
Member since:
Apr 2010
Total posts:315
2 adults

I budget $100 a week for 2 adults and rarely spend that amount. However that amount does not i:nclude much meat. We butcher our own cows and buy a whole pig from a farmer and have it butchered. I buy whole chickens from the Hutterites. That number doesn't i:nclude eating out, which happens about once a week. I stock up on items we use a lot when they are on sale. I have a garden and can, freeze and store as much as possible. I pick choke cherries from bushes in a ditch and make jelly and syrup. We have an apple tree so I make pie filling and apple sauce. We have saskatoons on our land so I make pies and jam. Friends have raspberry bushes and share, so a lot hit the freezer and I also make jam. I make bread and buns from scratch at home. Sunday suppers are planned to provide leftovers for lunches. I freeze left over meat and make soup about once a month. I freeze it portioned for lunches. I've just recently started feeezing chicken bones so I can make my own broth.

Mamaof2boys<3

3/16/2017 10:22:06 PM
Member since:
Apr 2011
Total posts:73
$$

There is me and my two sons (2.5 & 4.5.. they eat non stop but healthy) we eat vegan mostly. And I have a day care with two extra kids a day. I spend around $250 a week some weeks are less (this past week I only spent $150) but my next grocery shop will be around the $250 mark as I will need to stock up. But that i:ncludes diapers and everything else we need.

J27

3/17/2017 11:15:19 AM
Member since:
Oct 2011
Total posts:60
$$

We are a younger couple and I generally spend about $300.00 a month on groceries. We don't eat out very often, but we usually have meat with almost every meal. We buy pork, beef and chicken from local farmers (most of the time) and don't eat a lot of junk food.

snowman5

3/17/2017 12:29:10 PM
Member since:
Nov 2009
Total posts:823
Too many variables to compare family budgets...

With number of individuals, ages, lifestyle, health awareness, food price increases/inflation and income level as the major variables that constantly changing, family budgets cannot and will not be accurately compared to one another or within itself year by year. Take my family for example. One kid has food allergies, so the meal plan or what actually can be brought in the house is already restricted. My daughter has decided this year that milk is "not her thing anymore" and now wants Soy milk (which never goes on sale). She can go through two cartons a week if I let her. Raw veggies, pure unsweetened fruit juice, whole grain breads, low fat turkey, organic fruits and anything packaged with the labeling "low fat, reduced sodium and low sugar/sugar free. Then I have an active boy who wants protein, high carbs and "good fats" (whatever that is) for muscle development and growth during the weeks he's in competition, training and going to the gym (basically all year). He has recently turned twelve and already obtained a massive appetite that will eventually eat us out of house and home. Two, 4 litre jugs of milk/choc milk can be consumed by him alone in a week. And his dinner portions can that of an additional person (so I'm generally preparing a meal that feeds a minimum of six). And then we have the youngest, who is a fussy eater, but craves for all the "processed/sweet yummies". Granted, plenty of raw veggies get eaten, but refuses starches, most sauces, most fruits, most meats, cooked veggies and anything that looks new or different. But, we're getting better in trying. ...Just don't put a potato on the plate, or it's pure anarchy at the table. And speaking of eating at the table... We have the time table to contend with. The daughters schedule is intense throughout the week, so often her meals are "packed to go" to either be eaten in the car or re-heated if there is a microwave available during her break. Then "Mr. Muscles" doesn't want to eat until after practice or working out, so he scarfs down a protein bar (never on sale) and has dinner after 8:30 four times a week. And of course there's the youngest that needs to be fed before heading out to that ones evening activities. Last, but not least... my wife works shift work. So she may be home 4:00, 5:00, 6:00 or gone all evening 'til after 9:00. So on extreme nights, I may be dishing out three different catered meals at four different times in the evening. However, that only happens only once a week at the most. This year is a crazy year, compared to last, mainly because of "Muscles" and "Health Princess". But last year I had the daughter at the dance studio five or six days a week and rushing off to early piano lessons after school. She ate dinner either at 4:00 or out of a Tupperware container six days a week during the school year. Two years before that the youngest started school and joined the schedule from hell. Our meal plans are constantly changing as the kids change day by day, year by year. How can anyone compare anything when it comes to family meal budgets? Budget? What budget? I'll try to grab things on sale, prepare the meals ahead of time. But if any parent has anything like what I'm trying to do, the budget goes out the window. Most probably hit the drive through once a week or more. Is that still part of the meal budget? I don't do it, but I'm sure many families do it on a regular basis.  
 
So you can see that our lifestyle can't be even remotely related to another family with three younger children because to time constraints/schedules, or dietary requirements, or lifestyle/activities. And many other families would be saying the same. Too many variables to even attempt a comparison between one another. All I can say is... The prices keep creeping up, the packages/containers keep getting smaller and every day I keep loosing more options on what I can make for everyone in the house.  
 
Just my opinion, I could be wrong.

Degenerate108

3/17/2017 12:47:46 PM
Member since:
Dec 2008
Total posts:3702
.

between $180-$250 a week for a family of four Two adults, two school aged kids.  
Our hygiene, and cleaning is included in that and we try to meal plan before we go shopping.


Page 1 of 1


  Get E-mail/text alerts for this discussion    
Bookmark and Share
This thread has gone more than 90 days without a reply and has been closed as a result. Please feel free to start a new topic should you feel it is warranted.

   

   

Current Discussions

 
 
 

Classified Ads

 
 

Blogs

 
 

Local Business Directory

 
 
Murray Chrysler Westman
The New Chrysler in Town! New and Pre-Owned Vehicle Sales, Vehicle Repair and Parts. More..
Moving? Need Storage?
Whether you're looking for storage, or just need boxes and packing supplies, we have what you need to accommodate all your storage needs! Call 727-STOR! More..
Accel Towing Auction Sale
Over 100 vehicles to be sold When: Saturday Sept 27,2014 viewing at 9am sale at 11am Where: 940 Douglas St, Brandon More..